4 Ağustos 2012 Cumartesi

Ne Okusam, Ne Okusam?


Melez - Jennifer L. Armentrout
DEX Kitap / 340 sayfa
20 TLTanıtım:
Sevdiğini öldürebilir misin?

Hematoi ırkı, tanrılarla yaratıkların soyu. İki Hematoi çocuğu Safkan sayılıyor ve tanrısal güçlere sahip oluyor. Hematoilerle ölümlülerin çocukları olan Melezlerde ise bu güçler yok. Bu melezlerin sadece iki seçeneği var: eğitimli birer Avcı olup iblis avlayabilir ya da Safkanların evlerinde kölelik yapabilirler.

Bir Melez olan Alexandria, yaşamını tuvalet temizleye
rek geçirmek yerine tehlikeye atmaya razı ama bunu da yüzüne gözüne bulaştırabilir. Avcılık öğrencilerinin uyması gereken belli kurallar var. Alex’in bu kuralların hepsiyle başı dertte ama en fazla birinci kural onun için büyük sorun:

Safkanlarla Melezler arasında ilişki yasak.

Ne yazık ki Alex, Safkan Aiden’e çok fena âşık. Ancak bu aşk onun tek büyük sorunu değil; daha büyük bir sorun, okuldan mezun olana kadar hayatta kalmak ve bir Avcı olmak. Görevinde başarısızlığa uğrarsa ölümden ya da kölelikten de kötü bir son onu bekliyor: bir iblise dönüşmek ve Aiden’ın avı olmak.

Daha korkunç bir şey düşünülebilir mi?

Melez, Yunan Mitolojisine bambaşka bir bakış açısı kazandırıp dünyada büyük yankı uyandıran Melez Sözleşmeleri serisinin ilk kitabıdır.Başlayanlar - Lissa Price
DEX Kitap / 348 sayfa
19 TL                                                                                       

Tanıtım:                                                                                                                
Bedenine sahip çık!

Biyolojik Savaş, orta yaşlı insanları yeryüzünden sildi. Geriye sadece çocuklar, gençler ve yaşlılar kaldı. Yaşlılar, yani Sonlayanlar, hayatlarına devam ediyorlar. Paraları ve işleri var, üstelik gelişen tıp ömürlerini de uzattı. Esas sorun ise gençler, yani Başlayanlar. Tümünün anne babası öldü, sokakta kaldılar, beş paraları yok ve açlar. Hayatta kalabilmek için her şeyi ya
pmaya hazırlar.

Callie’nin tek umudu ise Taze Hedefler: bir beden bankası. Burası, gençliklerini yeniden yaşamak isteyen Sonlayanlar’a, üstün bir teknolojiyle geliştirilen bir sistem sayesinde genç bir beden veriyor. Başlayanlar’ın bedenlerini kiralayıp yaşlı vücutlarıyla yapamadıkları her şeyi yapıyorlar. Kiralanan genç bedene ne olduğu ise kimsenin umurunda değil.

Callie de bedenini kiraya veriyor çünkü paraya ihtiyacı var, hasta kardeşine bakabilmek ve yaşamını devam ettirebilmek için.

Ancak bir sorun çıkıyor. Kiracı, Callie’nin bedenini bir cinayet işlemek için kullanmanın peşinde. Callie sistemde çıkan bir hata sonucu birden kendi bedeninde uyanıyor ama kiracısı hala sisteme bağlı. Şimdi tek bedenin içinde iki kişi var, bir de önlenmesi gereken bir cinayet.
Başlayanlar, uzak bir gelecekte, çıldırmış bir dünyada zorlu bir yaşam mücadelesi. Bu soluk soluğa macera ve gizem dolu kurgu, bilimkurgu ve distopya sevenlerin hafızasına kazınacak.


Ejderin Aşkı - G.A. Aiken
Ephesus Yayınları / 391 sayfa
18 TL

Tanıtım:
İnsana dönüşebilen ejderhaların tutkulu aşk oyunlarıyla alev alacaksınız.

Kalbi bir ejderhaya, şehvetiyse kibirli bir şövalyeye aitti.

Bir gün bunların bir araya gelebileceğini kim hayal edebilirdi ki?

Despot ağabeyini öldürmenin peşindeki Kanlı Annwyl, kaderin onu sürüklediği olayların ortasında aşkı ve tutkuyu keşfediyor.

Kanlı Annwyl gibi bir lakaba sahip olmak, kadın bir savaşçı için de olsa, hiç kolay değildir. Erkekler ya korkuyla titrer ya da saygıyla selam verir.

Ama arada sırada bir erkekle, Yok edici Feraghus'la konuşabildiği gibi konuşabilmeyi arzulamaktadır.

Fakat ne yazık ki Fearghus bir ejderhadır. Büyük, pullu ve ölümcül.

Fearghus'un onu savaş için eğitmek üzere ayarladığı sert, küstah şövalyeye karşı uyanan duygularından çok farklı bir şekilde, Annwyl onunla kendini güvende hisseder. Günlerini onu vahşi, kuvvetli bir arzuyla dolduran adamla dövüşerek, gecelerini ise bir köyü sadece nefesiyle yıkabilecek sihirli bir varlıkla geçirerek harcayan Annwyl, hayatın daha da garipleşemeyeceğinden emindir.

Ama yanılıyordur... Bana Dokunma - Taferah Mafi
DEX Kitap / 332 sayfa
20 TL

Tanıtım:
Dokunuşum ölümcül. Dokunuşum güç.

Juliette tam 264 gündür kimseye dokunmadı.

En son birine dokunması bir kazaydı. Ama Yeniden Kuruluş onu cinayetten içeri tıktı. Juliette’in dokunuşunun neden bu kadar ölümcül olduğunu kimse bilmiyor. Kimseye bir zarar vermediği sürece bu durum kimsenin de umurunda değil çünkü dünya zaten perişan durumda. Her gün yeni bir hastalık ortaya çıkıyor, gıda sıkıntısı had safhada, gökyüzünde tek bir kuş kalmadı ve bulutlar garip bir renkte.

Yeniden Kuruluş, yeni düzenin tek çare olduğunu iddia ettiği için Juliette’i bir hücreye kapattı. Hayatta kalan bir avuç insan ise savaş naraları atıyor. İşte bu yüzden Yeniden Kuruluş fikir değiştirmek üzere. Juliette onlar için mükemmel bir silah olabilir. Juliette, yeni düzenin tek silahı olabilir.

Juliette karar aşamasında. Ya bir silah olacak. Ya da bir asi.

Tahereh Mafi, Bana Dokunma’da yürek burkan bir romantizmle distopya türünü bir araya getiriyor. Juliette’in iç dünyasını yenilikçi bir üslupla metnine yansıtan yazar, okurları Juliette’in zihninin içine davet ediyor.
Sapphique - Catherine Fisher
Pegasus Yayınları / 432 sayfa
24 TL

Tanıtım:
Kalbin kilidini hangi anahtar açar?
Finn canlı Hapishane'den, korkunç Incarceron'dan kaçtı; ama orayı hatırladıkça acı çekiyor çünkü kardeşi Keiro hâlâ içeride.

Claudia, Finn'in Kral olmasında ısrarlı, oysa Finn kendi kimliğinden bile şüphe ediyor.

Deli büyücü Rix, Hapishane'nin şimdiye kadar sevdiği tek insan olan Sapphique'in Eldiven'ini gerçekten buldu mu?

Keiro, Eldiven'i çalarsa dünya yıkıma mı sürüklenecek?

Biri içeride, diğeri dışarıda.

İkisi de özgürlük arayışında.

Sapphique gibi.
10 yorum :

 1. Ejderin Aşkını oku. :D Ama türkçe mi elinde var? İngilizce daha az kaba bulmuştum kitabı. :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Daha almadım Türkçesini, ama almasam mı ki? :D İngilizce okusam daha mı iyi sence?

   Sil
  2. Bence okuyabiliyorken en iyi halinde okumak daha mantıklı. :D

   Sil
  3. Doğru söylüyorsun. Not ettim bunu bir köşeye. :D

   Sil
 2. Melez, rafımda duruyor ama daha okumak kısmet olmadı...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben hayli merak ediyorum bu seriyi. Güzel yorumlar da okudum. Ayrıca kapak tasarımları bir harika.

   Sil
 3. Bir kere kitap seçimleri harika! İçlerinde Melez ve Bana Dokunma'yı okudum. Favorilerimden ikisi de. Sapphique için bir şey diyemeyeceğim, 70. sayfalarda kalmıştım en son. Kitapta bir sorun yok sadece araya başka kitaplar girdi. :) Diğer iki kitap da okumak istediklerim arasında.

  Yerinde olsaydım sıralamam şöyle olurdu;
  Ejderin Aşkı,
  Bana Dokunma,
  Melez,
  Başlayanlar
  Sapphique.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim! Incarceron'u bayağı sevmiştim ben, o yüzden ikinci kitabı için heyecanlıyım. Fakat diğer kitapları okumak için de can atıyorum.
   Sıralamanı kesinlikle dikkate alacağım. İki kişi birden söyleyince Ejderin Aşkı'nı en yükseklere taşıdım zaten. :)

   Sil
  2. Bir daha düşündüm de Melez ile Bana Dokunma'nın yerleri değişsin. :)

   Kitapların hepsi dediğin gibi çok güzel. Zor bir karar olacak ama biraz daha yardımcı olabilirim sanırım...

   Vampir Akademisi serisini sevdiysen Melez'i de bir o kadar seveceksin.

   Paranormal olsun, biraz da farklı olsun diyorsan, Bana Dokunma.

   Ejderin Aşkı çok övülüyor. Ben ilk bölümü okumuştum, bölümün sonunda "lanet olsun bu kitabı hemen almalıyım" haykırışları...

   Sapphique, heyecan çıtası ilk sayfalarda bayağı düşük. Ama eminim sonradan açılacaktır. Okuyanlar sonu müthiş bitti falan demişler.

   Başlayanlar'ı okuma fırsatım olmadı, hakkında pek bir şey de araştırmadım. Sen okursan artık senin yorumunu inceleriz. :)

   Sil
  3. Vampir Akademisi'ni severim ama Rose'u sevmem. Daha doğrusu kararsız ya da dakikada bir karar değiştiren kadın karakterlerden hoşlanmam. Umarım Melez'de öyle bir şey yoktur. :D
   Ejderin Aşkı'nı kesin okuyacağım zaten lâkin şimdi hangi dilde okusam karar veremedim. Onu düşünüp dalacağım sonunda.
   Incarceron da yavaş başlayıp sonradan hızlanmıştı. Yazarın tarzı bu sanırım.
   Başlayanlar'a bir aksilik çıkmazsa yorum yapacağıma emin olabilirsin. ;)

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...