29 Ocak 2012 Pazar

Kitap Yorumu: Tutku - Lauren Kate


 Düşüş serisinin 3. kitabı Tutku da bitmiş bulunuyor.

Goodreads'te yine klasik bir Düşüş notu verdim bu kitaba da. Nedense 3 yıldızdan fazlası içimden gelmiyor.

Gelelim eksilerine artılarına. Bir kere ikinci kitabından daha hızlı okudum. Belki okurken ki ruh halimden kaynaklı ama Tutku'yu daha çabuk bitirdim. Azap'ın sonunda bir Duyurucu'nın içine girip geçmişe yolculuk yapmaya karar vermişti Luce, Tutku da aynen öyle başlıyor. Luce'un giderek geçmişe, daha da geçmişe seyahat etmesi ve orada eski benlikleriyle -tabii aynı zamanda eski Daniel'lerle- karşılaşması geniş bir yer tutuyor. Fazlasıyla monoton olduğuna inandığım kızımız Luce bir şekilde eski benliklerinin içine girip onların hissettiklerini hissetmeyi öğreniyor. Bu arada unutmadan, bir Duyurucu'nın içinde tanıştığı yeni yol göstericisi Bill hikayeye birazcık da olsa renk katmış. Melankolik aşıklar iyi, güzel, hoş sayın Kate ama bana göre bu türde bir kitap eğlenceli unsurlarla beslenmeli aynı zamanda. Yazar bu açığı Bill'le kaparmak istemiş olsa da yine fazla öne çıkamıyor.

Vee gelelim finale. Bu kitabı okurken sonlara doğru "Daha ne kadar geçmişe gidecek bu kız? İlk insan zamanına kadar yolu var." demiştim. Söylediğime benzer bir şekilde Luce, peşinde onu arayan Daniel'le bayağı bir geçmişe gitti. Kitabın sonu ise şaşırtıcılıktan uzaktı. (Spoiler vermemek için burayı biraz anlamsızlaştırıyorum) Birden ortaya çıkan kötü mü kötü düşmandan kahramanlarımız öyle hızlı kurtuldular ki ne oldu anlayamadım. O yüzden son kısımları hem çok tahmin edilebilir hem de aksiyon bakımından noksandı.

Sevgili Lauren Kate'e son sözüm: Cam'e daha fazla yer vermelisin. İlk iki kitapta oradan buradan çıkartarak potansiyel kötü haline getirdin çocuğu. Ben o haliyle yine sevdim. Ama birden bu serideki her karakter gibi melonkolinin içine sokup nedenini de geçmişte yaşadığı -ve hiçbir duyguyu hissettirmeden anlattığın- hayalkırıklığına bağlayamazsın.

4. kitap Rapture'u sırf meraktan okuyacağımı bildiriyor ve umarım bu serinin 'gerçekten' son kitabı olur diyorum.


Bu da Rapture'un beğeniye sunulan kapağı:


Puan: 3


4 yorum :

 1. Son kitabı Vurgun'u okudum.Çok iyi bitirmiş mutlu son ama ben baya ağladım yine de.Baya şaşırdım hiç beklemediğim şeyler oldu.(Spoiler vermemeye çalışıyorum yoksa baya uzun yorumlarım vardı :D)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazardan pek umutlu değilim açıkçası. Konu ne kadar ilgimi çekse de, yazış tarzındaki bir şey kitaba tamamen bağlanmama engel oluyor.
   Bir de Team Cam'im ben. Daniel'den haz etmiyorum, sarışınlığına rağmen.

   Sil
  2. Aynen zaten hep serinin sonunda seçilmeyen karakterleri seviyorum ya

   Sil
  3. Ahh, ben de öyle. Bu bir lanet olmalı.

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...